Čo priniesli zmeny v II. pilieri?

Marek Kandra

22. mája 2018

Od 1.2.2018 nastali v II. pilieri reformy, ktoré so sebou priniesli niekoľko výhod. Zmierňujú sa napríklad podmienky pre výplatu starobného a predčasného starobného dôchodku a dobrovoľné príspevky sa budú môcť slobodnejšie využiť a lepšie zhodnotiť. Najkrajšie je, že od 1. februára môžeme poslancovi Ficovi z "vrecka" vytiahnuť už 4,5% z 18 percentných odvodov. A do roku 2024 stúpne na finálnych 6%.

Ľudia, ktorí si sporili v II. pilieri majú nárok na dôchodok aj zo Sociálnej poisťovne, do ktorej išla väčšina ich odvodov. Zároveň však majú nárok aj na dôchodok na základe menších odvodov do dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS), ktorý môže byť vyplácaný buď DSS alebo životnou poisťovňou. To záleží od výberu formy dôchodku.

Prvá možnosť, ktorú majú a doteraz aj mali všetci sporitelia bez ohľadu na to, akú výšku dôchodku im prizná Sociálna poisťovňa, je požiadať len o dôchodok zo Sociálnej poisťovne a úspory v DSS si ponechať odložené.

Druhou možnosťou je programový výber, teda možnosť naplánovať si, koľko peňazí a kedy budú sporiteľovi po dosiahnutí dôchodkového veku poslané. V tomto prípade však musí výška dôchodku spĺňať referenčnú sumu. Tú bude určovať Sociálna poisťovňa vždy k 30. novembru kalendárneho roka a zverejní ju najneskôr do konca príslušného roka na svojom webovom sídle. Na rok 2018 je hodnota referenčnej sumy stanovená na 432,40 eur (čo je cca priemerná výška klasického starobného dôchodku)

V rámci programového výberu má sporiteľ možnosť vybrať si tieto peniaze jednorázovo alebo si ponechá peniaze na dôchodkovom účte, ktoré sa mu budú ďalej zhodnocovať aj po dosiahnutí dôchodkového veku.

Dobrovoľné príspevky do II. piliera sa budú môcť lepšie zhodnotiť aj pár rokov pred odchodom do dôchodku. Po dosiahnutí dôchodkového veku sa potom rozšíria možnosti použitia týchto úspor. Z pohľadu investícií to znamená, že sporiteľ može dlhšie využívať dynamické fondy.

Výška dobrovoľných príspevkov je ľubovoľná a nemá zákonné obmedzenie. Od 1.2.2018 však už neplatí obmedzenie na investovanie týchto dobrovoľných úspor a sporiteľ má možnosť vybrať si, v akých fondoch zostanú investované dobrovoľné príspevky bez ohľadu na jeho vek. Úspory sa mu tak môžu zhodnotiť lepšie aj o niekoľko percent ročne.

Zasielanie dobrovoľných príspevkov do II. piliera patrí k najlacnejším a najjednoduchším možnostiam kolektívneho investovania na Slovensku. (Aj keď je pravdou, že už pracujem na spôsobe ako obdobne, či dokonca lacnejšie využívať ETF fondy.) Zhodnotenie úspor v II. pilieri tak za posledné roky dosiahlo zaujímavé čísla. Napríklad indexové dôchodkové fondy dosahovali za posledných 5 rokov priemerné zhodnotenie takmer 11%. Veľa ľudí v nich na Slovensku však nezarobilo, nakoľko majú v týchto fondoch zainvestovaných iba 8% majetku. Každý z nás vie, že to je čiastočne Fico "zásluha".

Smutné rozloženie II.piliera

Ak neviete, v akých fondoch máte svoje dôchodkové úspory, stačí sa pozrieť na výpis z dôchodkového účtu alebo zavolať do svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Tá Vám na vyžiadanie poskytne prístup k dôchodkovému účtu cez internet, kde môžete meniť rozmiestnenie svojich úspor vo fondoch. Ak chcete dostávať prehľad výnosov jednotlivých fondov za posledné roky, vypište email nižšie, rád Vám ich pošlem.

Dnes Vám radí:

Thank you for your upload