Vlastné peniaze a ako si ich nasporiť – 1.lekcia

Marek Kandra

27. augusta 2018

Čo by urobil priemerný občan Slovenska, keby dostal len tak do ruky desaťtisíc eur? Výsledky štatistík ukazujú, že namiesto investície a riskovania by ich radšej uložil na miesto, ktoré je preňho bezpečné. Takmer 35 miliárd eur majú Slováci v bezpečí ich bankových účtov a vkladných knižiek.

V podielových fondoch, ktoré naopak zaručujú niekoľkonásobné vyššie zhodnotenie pôvodnej čiastky, majú Slováci iba trochu menej než 8 miliárd eur.

„Prílišná opatrnosť sa, najmä mladým ľuďom, môže vypomstiť“

Každý si povie, že čo môže byť zlé na tom, keď si pri narábaní so svojimi financiami dáva pozor a je opatrný?

Dlhodobé konzervatívne šetrenie môže pôsobiť na financie stratovo. Aj v prípade, že si nasporíme nejakých 50 tisíc eur, ich hodnota môže byť menšia až o niekoľko tisíc eur ako ich hodnota v čase, keď sme ich sporiť začali.

Čo musíte vedieť?

Rozhodnutie investovať nie je také ľahké, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Potrebujete trpezlivosť a určite potrebujete aj nejaké skúsenosti, či vedomosti o tom, čo sa chystáte robiť. Prinášam Vám zopár rád, ktoré musíte mať na pamäti, ak sa chystáte investovať.

1. Výber fondu na základe minulej výkonnosti

Jedna z najbežnejších chýb, ktorú robí mnoho investorov. Keď ste sa už do toho pustili, skúmajte hlbšie, prečo majú fondy takú výkonnosť, čo ich ovplyvňuje, aký výkyv mali v minulosti a prečo, v akej mene sú, aká krajina je tam zastupená prioritne, aké hodnotenie má, ako sú hodnotené  v MORNING STAR? A určite ich neporovnávajte so sadzbami na termínovaných vkladoch.

RADA: Pýtajte si ISIN fondu (tzv. rodné číslo) a na základe isin hľadajte info, zhodnotenie, vykyv, oblasť investovania, hodnotenia, referencie.

2. Vaša schopnosť znášať riziko

Nezabúdajte na riziká, ktoré so sebou prináša investícia. Investujte vždy iba takú sumu, ktorej stratu sa nebojíte riskovať. Vždy je tu možnosť dočasného poklesu a na to treba myslieť.

RADA: 100% investícia na 1 rok s garantovaným 12% úrokom proste neexistuje...

3. Zabudnite na vašu konzervatívnosť, ale nezabúdajte na výkyvy

Dlhý investičný vklad a konzervatívnosť nejdú ruka v ruke. Inflácia vás môže dostať do nechceného mínusu. Musíte myslieť na iný prístup, ale treba si dávať pozor na vašu schopnosť znášať výkyvy. Musíte sa na vaše investície pozerať s chladnou hlavou a nepúšťať sa do extremne rizikových investícii.

RADA: Základom je PRAVIDELNOSŤ a potešenie privkladať v poklese

4. Trpezlivosť

Keď uplynie vytýčené obdobie, výrazne sa znižuje riziko mínusovej výkonnosti vašich investícii. Čím dlhšie chcete investovať, tým viac si môžete dovoliť riskovať.

Súvisiaci obrázok

RADA: Jednoducho, čím dlhšie investujem, tým je menšia pravdepodobnosť negatívneho výsledku

5. Nebuďte obmedzený a úzko zameraný

Fondy sú často zamerané na určitý sektor, región, alebo triedu aktív. Pokúste sa nestaviť všetko na jednu kartu. Čo je však najdôležitejšie, nerozkladajte investíciu nepremyslene. Myslite na vašu toleranciu voči riziku, investičný horizont a vašu individuálnu finančnú situáciu.

RADA: Myslíte, že zamerať aktuálne celú investíciu na Turecko je premyslená investícia?

6. Emócie

Emócie dokážu veľmi ľahko zamiešať karty v investovaní. Nezabúdajte byť racionálny a buďte disciplinovaný. Prehnané sebavedomie nie je vhodné pri rozhodovaní čo s vašimi peniazmi. Ak neviete čo ďalej, radšej sa poraďte s niekým, kto má chladnú hlavu a vie rozhodnúť za vás.

RADA: V investičných rozhodnutiach sa nesprávať nelogicky a stádovo.

Dnes Vám radí:

Thank you for your upload