v class="et-l et-l--post">

Zmeny na KATASTRI od 1. októbra 2018

Marek Kandra

27. septembra 2018


[et_pb_section][et_pb_row][et_pb_column type="4_4"][et_pb_text]Od 1.októbra nastanú na katastri zaujímavé zmeny. Niečo bude súvisieť s elektronizáciou, iné budú zmenou v praxi. Predpokladajú sa výhody tak pre občanov ako aj pre realitných maklérov. Pravdaže každá minca ma 2 strany.

1. Kratšia lehota pre výmaz záložného práva

Stretnúť sa s tým môžete napríklad ak refinancujete svoj hypotekárny úver a "stará" banka ma povinnosť poslať tzv. kvitanciu, aby bolo vymazané založne právo na liste vlastníctva. Po novom má tento proces trvať 5 dní, pre porovnanie aktúalne to trvá 60 dní, banky nám klientom doteraz dávali štandardne 90 dní, takže ako ste spozorovali, veľké terno do skvalitnenia života to nie je. Mal som skúsenosť, že dodatočne vystavenú kvitanciu od Unicreditu (ktorý zvykol dávať kvitanciu do rúk klientom, ktorý ju pravdaže nedoniesli na kataster), sa mi podarilo "zrealizovať"  za  24 hodín.

Treba však doplniť, že konania, predmetom ktorých je zápis inej zmeny ako napr. zmena priezviska, adresy trvalého pobytu, zápis akademického titulu a pod. (R-kové konania) ostali bez zmeny, a teda kataster ich vykoná do 60 dní od podania žiadosti (na zamyslenie...), každopadne to tiež klienta neovplyvňuje.

Konanie výmazu ,,starej,, banky sa zníži zo 60dní na 5dní, doteraz nám na to banka davala 90dni


2. List vlastníctva si možeme dať nechať štátom "chrániť"

Štát nám pripraví službu, kde si budeme mať možnosť sledovať na svojom Liste vlastníctva zmeny (napríklad či nám tam nepribudne záložné právo o ktorom nevieme, či sa nezmení naše vlastnícke právo 🙂 ). Človek by neveril, že táto služba BUDE spoplatnená. V podstate je to liek na nie veľmi dobre fungujúce sudnictvo, lebo ak by ste na svojom liste vlastníctva našli, že je tam zapísané niečo neoprávnene a nepotrebovali by ste niekoľko rokov času na nápravu. Obdobná služba už existuje pod hlavičkou realitnej únie.

Štát nám ide predávať, čo by mala byť automatická služba...


3. Evidovanie cien nehnuteľností

Od 1. októbra začne kataster evidovať ceny všetkých nehnuteľností (doteraz evidoval len ceny poľnohospodárskych a lesných pozemkov). Je to potreba štátu od Národnej banky, Štatistického úradu až po Ministerstvo financií. Oficiálne je to kvôli tomu, lebo DNES Ministerstvo financií a NBS uskutočňujú na realitnom trhu závažné opatrenia (napr. obmedzovanie v poskytovaní hypoték), ale nemajú pritom k dispozícii exaktné dáta. (napriek tomu to robia)

Je celkom zaujímavé, že aktuálne už kataster tieto ceny koncentruje predsa na kúpnych zmluvách (2 kusy dostava kataster) pri predaji bytu. (Žiaľ zatiaľ sa nenašiel nikto, kto by za 66 alebo 266 eurový poplatok katastru túto cenu prepísal do správneho políčka.)

Ďalej by som upozornil na rozdiel kúpnych cien pri predajoch do 5 rokov. Ako rýchlo Vám príde doporučený lisť z daňového úradu? Prečo sa nechciet podeliť o 19% zo zisku plus 14% zdravotný odvod pravdaže. Nehovoriac o prepočitávaní cien podielov partnerov napríklad po vyrovnaní.

Spomínal som, že tento nástroj už funguje, volá sa realitný barometer, opäť z dielne realitnej únie.

Žeby nástroj daňového úradu 😉 alebo v tom horšom pripade zdravotnej poisťovne? 


4. Nový návrh na vklad do katastra

Návrh na vklad je v stručnosti sprievodný list, ktorý popisuje katastru čo ma zapísať z priloženej kúpnej, či bankovej záložnej zmluvy. A ako "opečiatkovaný" je jedným z dôkazov o začatí konania na základe ktorého Vám banka vie načerpať hypotekarny uver. Po novom bude obsahovať len viac formálnych udajov a bude štrukturovanejší, viac údajov z predmetnej, napríklad darovacej zmluvy (už aj popísané vecné bremená).

Je naozaj možné, že od 1.októbra bude musieť právnik na katastri čítať podstatne menej kreatívne napísaných kúpnych zmlúv. Ostáva len otázka, ako to pomôže mne, občanovi. Niekto by možno ocenil lacnejšiu službu.


5. Súpis nehnuteľností – nový výstup z katastra?

Nové fungovanie zavádza nový typ dokumentu katastra, a to súpis nehnuteľností. Tento súpis bude obsahovať zoznam všetkých nehnuteľností jedného vlastníka (správcu, nájomcu alebo záložného veriteľa). Existuje na to aktuálne katasterportal, ktorý je zbytočne komplikovaný, našťastie už stále menej nefunkčný a od výstupu z neho sa dištancuje kataster, lebo má len informatívny charakter (našťastie s bankami je to rozumnejšie, dokážu akceptovať vytiahnute LV z katasterportalu)

Súpis bude možné vyhotoviť za celé územie Slovenska, ale rovnako len pre jeden kraj, okres, či katastrálne územie. Nemusíte teda stahovať tolko listov vlastníctva, ale všetko bude na jednom liste. Súpis bude spoplatnený a môže o neho požiadať len vlastník alebo iná oprávnená osoba. Poskytovať sa bude len v elektronickej podobe a bude mať informatívny charakter.

Ktovie, či si budú vedieť občania nájsť akúkoľvek "zaujímavú" osobu, to by mohlo byť nápomocné. Každopádne, aspoň majú možnosť si zaň zaplatiť.


6. Koniec opravnej doložky

Ak zmluvy po podaní návrhu na vklad budú obsahovať nejaké chyby (v počítaní úhrad, v písaní a iné zrejmé nesprávnosti), účastníci konania ju budú musieť opraviť už len dodatkom k zmluve. Pri akejkoľvek jednoduchej chybe už nebude stačiť, aby potrebná strana (predávajuci, alebo kupujúci) prišla na kataster a "účtovnícky" opravila zmluvu (teda zmenu a podpis), ale odteraz bude potrebný dodatok, teda zmluva overená notárom. (Priznajte, hneď Vám napadlo, že krok späť.)
Ak nie je chyba v zmluve, ale pozabudli ste na prílohu, podanie bude možné, samozrejme, o túto prílohu stále doplniť.

Toto nepovažujem za administratívne pozitívnu zmenu, nakoľko to klient doteraz vyriešil podstatne rýchlejsie a aj lacnejšie.


7. Geometrický plán už prikladať k podaniu nebude netreba

Ruší sa povinnosť dodat geometrický plán k zmluve, verejnej alebo inej listine, ak bol potrebný. Pokiaľ bol geometrický plán už raz úradne overený príslušným katastrálnym odborom po nadobudnutí účinnosti novely katastrálneho zákona stačí, ak účastník uvedie len číslo tohto katastralneho overenia (katastrálny odbor geometrický plán vo svojej dokumentácií už má).

Upustenie od administratívneho kroku, dotkne sa to každého kto stavia dom

ZHRNUTIE:
Napísal som Vám tento článok, aby ste vedeli na čo si nárokovať na katastri, aké zmeny pre Vás robí štát, nakoľko odvrátenou stránkou týchto zmien je, že keď ste napríklad v prechodnom období podpísali zmluvy (napríklad záložné) a nestihnete ich odniest do zajtra, t.j. "piatok" na kataster, je pravdepodobné že budú potrebovať update, teda znova ich v banke podpísat.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dnes Vám radí:

Thank you for your upload