Prasknutie čelného skla a jeho preplatenie z poistky

Peter Petrovský
24. júna 2018
Asi každému sa už stalo, že mu ťukol do čelného skla kamienok od iného auta. Veľa klientov sa ma pýta, ako postupovať, lebo stále častejšie počúvame, ako poisťovne nechcú plniť výmenu čelného skla. Pozrime sa teda na to bližšie:
Ak vám kamienok spôsobí len malé poškodenie čelného skla – malú prasklinu, ktorá sa nerozširuje, viete si dať opraviť čelné sklo, čo znamená zaliatie danej praskliny a spevnenie skla na danom mieste tak, aby sa prasklina nerozširovala. Veľa poisťovní to prepláca, bez nutnosti mať vinníka, bez spoluúčasti, čiže Vás to nič nestojí.
Novšie typy skiel, ktoré sú potiahnuté napríklad fóliou slúžiacou na vyhrievanie čelného skla už opravovať nechcú, a teda ich musíte kompletne vymeniť rovnako ako pri praskline väčšieho rozsahu.
V tomto prípade ďalší postup závisí od toho či máte alebo nemáte vinníka.
- Nemám vinníka – výmena čelného skla je možná len z havarijného poistenia, zaplatíte zmluvnú spoluúčasť, najčastejšie cca. 165 € a tiež v niektorých poisťovniach prídete o časť bonusu a o rok vám zdražie poistka. Oplatí sa to pri drahších sklách. Ak si myslíte, že sa Vám už neoplatí havarijné poistenie kvôli cene alebo veku vozidla, je stále možnosť si pripoistiť škody na čelnom skle v rámci vlastného PZP.
- Mám vinníka – to znamená, že ste zastavili auto, od ktorého vám odskočil kamienok. MUSÍTE s ním spísať záznam o nehode, v ktorom prizná svoju vinu.
- Mám havarijne poistenie – keďže poisťovne naozaj nechcú plniť opravu čelného skla z PZP, odporúčam v tomto prípade, uplatniť si škodu zo svojho havarijného poistenia vo svojej poisťovni s tým, že uvediete, že máte vinníka. Opäť budete musieť zaplatiť zmluvnú spoluúčasť, najčastejšie cca. 165 € ale neprídete o časť bonusu v poistnej zmluve, preto by vám o rok nemala zdražieť poistka. Zaplatenú spoluúčasť si uplatníte preplatiť z PZP vinníka ďalšou žiadosťou na poisťovňu. Ak by poisťovňa vinníka nechcela platiť, tak sa s poisťovňou budete naťahovať (postup v ďalšej časti článku) len o dohodnutú spoluúčasť, nie o celú sumu faktúry za výmenu skla, čo pri niektorých drahších sklách prevyšuje 1000 Eur. Vinník tiež musí nahlásiť škodu vo svojej poisťovni.
- Nemám havarijne poistenie – jediná možnosť je si uplatniť škodu ako poškodený v poisťovni vinníka. To však nestačí, poisťovňa nebude konať, kým škodu nenahlási aj vinník, keďže s ním má zmluvu. Ako však donútiť vinníka ju nahlásiť? Vie ho poštou pourgovať samotná poisťovňa, ale hlavne zaberá, ak mu poviete, že ak to nenahlási do 15 dní (platí pre škodu vzniknutú na Slovensku, 30 dní v zahraničí) tak jeho poisťovňa pre porušenie jeho zákonných povinností, bude mať nárok si od neho nárokovať zaplatenie vašej škody. To znamená, že to v konečnom dôsledku zaplatí z vlastných peňazí a môže ho to vyjsť draho.
Ako som spomínal vyššie, tak poisťovne sa v tomto prípade vyhýbajú plneniu. Zvyčajne zavolajú poškodenému a vinníkovi a pýtajú sa ich rovnaké otázky typu aké bolo počasie, ako ste zastavili vinníka, kde sa to stalo, koľko tam bolo áut, či ste videli letiaci kamienok, či máte kamerový záznam a podobne. Ak sa v niečom nezhodnete, neplnia. Ak v čase škody tam bolo viac áut, neplnia lebo tvrdia, že si nemôžte byť istý, z ktorého auta išiel kamienok a vinník aj keď vinu priznal nemôže vedieť, že to išlo od jeho auta.
Po zamietavom stanovisku poisťovne to veľa ľudí vzdá, ponadáva si a tam to skončí. Na to, že ľudom sa nechce naťahovať, sa spoliehajú poisťovne a veľakrát zamietavé stanovisko posielajú preventívne.
V tomto prípade sa musíte odvolať voči rozhodnutiu poisťovne zamietnuť poistné plnenie s odvolaním sa na jednotné stanovisko NBS a tiež Najvyššieho súdu SR, ktoré hovorí o tom, že aj škoda spôsobená na čelnom skle motorového vozidla kameňom alebo iným predmetom vymršteným kolesom iného motorového vozidla je škodou, ktorá bola spôsobená okolnosťou majúcou pôvod v prevádzke; zodpovednosti za túto škodu sa podľa § 428 veta prvá Občianskeho zákonníka nemožno zbaviť.
Predmetné stanovisko sa nachádza v zbierke stanovísk Najvyššieho súdu SR č. 10/2014 stanovisko č. 135, str. 4.
Sú poisťovne, u ktorých nepomôže ani odvolanie a spoliehajú sa na to, že ľudia nemajú chuť a čas sa súdiť. Ak neuspejete s odvolaním, tak posledná možnosť je naozaj sa obrátiť na súd. Tu je však už veľká šanca na vašu výhru, vzhľadom na spomínané stanovisko Najvyššieho súdu SR, ktorým by sa súdy mali riadiť. Veľakrát to skončí mimosúdnou dohodou k vašej spokojnosti len aby nebolo ďalšie rozhodnutie súdu, na ktoré by sa mohli ľudia na súde odkazovať. V tomto prípade vyhráva bohužiaľ ten, kto vydrží hájiť svoje práva.
TIP: Pozor na nezaplatené PZP! – vedeli ste, že ak meškáte s úhradou PZP a spôsobíte škodu, tak poisťovňa ju síce uhradí za vás, ale podľa zákona si môže od vás nárokovať preplatenie škody?